Żywopłoty liściaste, zachwycają swą urodę, tworzą niezastąpioną dekorację, jakie zdobią ogrody. Jeżeli odpowiednio dobierzemy rośliny wchodzące w jego skład wówczas można ograniczyć czas przeznaczony na pielęgnację ogrodu.
Żywopłoty, można podzielić na takie, które maja w swoim składzie jeden rodzaj roślin lub kilka tworząc mieszane rośliny. Pierwsze i drugie rodzaje żywopłotów mogą poszczycić się zaletami oraz wadami.
Jeżeli wybieramy żywopłot, projektując duże ogrody wówczas dobrze jest wybrać wiele gatunków do utworzenia żywopłotów, które tworzą ramę ogrodu. Wskazane, aby rośliny były sadzone nie pojedynczo, ale po kilka roślin, nawet po 5 lub 10.
Sadzenie żywopłotów wymaga przemyślanego planu, dlatego obsiewając trawniki czy sadząc inne rośliny trzeba zastanowić się nad końcowym wyglądem ogrodu. Jeżeli mamy zamiar żywopłot krótki wówczas, należy go posadzić w małych grupach, długie wymagają powtarzania co kilka metrów odcinków, które będą stworzone za pomocą roślin z różnych gatunków.
Dopuszczalne są eksperymenty, szczególnie w odniesieniu do roślin o różnych odmianach. Żywopłoty z jednego gatunku charakteryzują się bardzo ciekawym wyglądem, który wyróżnia je spośród innych tworząc ciekawy akcent kompozycyjny zdobiący trawniki. Mieszanie gatunków żywopłotów może dawać bardzo interesujące efekty.